Visit Us On FacebookVisit Us On YoutubeVisit Us On Instagram

Do stolicy Mongolii dotarłem autokarem kursującym na trasie Ułan-Ude – Ułan Bator. Wyrusza on codziennie o godzinie 7.30 i dociera do celu około 19.00. Dwanaście godzin spędzonych w autokarowym fotelu i na granicy wynagradzają widoki, które kojarzą się niewątpliwie z Mongolią, czyli stepy po horyzont, biegające swobodnie konie i tradycyjne jurty. Do Ułan Bator celowo przyjechałem 11 lipca, kiedy to rozpoczynają się obchody narodowego święta Naadam. Na Placu Czyngis-Chana, w samym centrum, odbywała się uroczysta ceremonia z licznie zgromadzonym tłumem widzów. Całemu świętu dodaje smaczku widok zwykłych obywateli, przechadzających się po ulicach w tradycyjnych strojach. Głównym punktem Naadamu są zawody sportowe, składające się z trzech dyscyplin: łucznictwa, wyścigów konnych i zapasów. Większość z przejęciem i na bieżąco śledzi wyniki zawodów, oglądając je na żywo, bądź w telewizorze. Koło stadionu sportowego, w środku którego rozgrywane są zapasy, jest organizowany festyn z różnymi atrakcjami dla dzieci i dorosłych.

Główna droga do UB

Parlament i Plac Czyngis-Chana

Pomnik Suche Batora

Parasolka – bardzo uniwersalny wynalazek 😀

Relacja ze święta na żywo

Parlament nocą

Jedno z najpopularniejszych, najtańszych i ogólnodostępnych dań kuchni mongolskiej, to “choszur”- smażone ciasto z baraniną w środku

Dość oryginalny pomnik

Według mnie, najatrakcyjniejszym miejscem w UB jest znajdujący się w jego południowej części pomnik, upamiętniający poległych w czasie II wojny światowej. W wewnętrznej jego części znajdują się mozaiki przedstawiające między innymi sceny przyjaźni rosyjsko-mongolskiej.  Dzięki temu, że wybudowany został na wzgórzu, rozpościera się z niego dość przyjemny widok na całe miasto. Innym, również godnym uwagi miejscem, które odwiedziłem był klasztor buddyjski Gandan. Jest on najważniejszym i największym ośrodkiem religijnym w kraju.

Pomnik na wzgórzu Zaisan

Rozległe UB

Posąg Buddha Vista

Pałac Zimowy Bogd Khan

Rondo baktrianów

Graffiti

Główna świątynia w klasztorze Gandan i stupy z młynkami modlitewnymi

W Mongolii główną religią jest lamaizm, ale poza nim praktykowany też jest szamanizm

Tradycyjne pismo mongolskie do tej pory nauczane jest w szkołach, ale nie używa się go na co dzień. Powszechnie do zapisu języka mongolskiego wykorzystuje się cyrylicę.

Miłe zaskoczenie i smak dzieciństwa 😀 Jednak draże “Korsarz” znane są tutaj pod nazwą “Alibaba”

Nie mogło zabraknąć jego pomnika 🙂

Coś dla fanów mocniejszych trunków 😀

Gdy zwiedzanie stolicy już mi się znudziło, wybrałem się autobusem do parku narodowego Terelj, gdzie główną atrakcją jest klasztor buddyjski Aryapala i nietypowy ostaniec skalny w kształcie żółwia. Park ten jest ostoją wielu dzikich zwierząt takich jak np. niedźwiadki brunatne, wilki i ponad 250 gatunków ptaków. Jednej nocy, śpiąc samemu w namiocie na wzgórzu, pierwszy raz  w życiu udało mi się usłyszeć wycie wilka. Ahhh…to było coś pięknego…odgłos, który budzi w człowieku pierwotne instynkty.

Park Terelj

Widok z klasztoru na południową część parku

Tak zwany Turtle Rock


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *